Co se píše jinde

Jan Šleis - rozhovor

Honzo, představ se prosím na začátek všem, kteří si budou tento rozhovor číst.
Ahoj všem, jmenuji se Honza Šleis, je mi 31 let a pocházím z Klatov. Strongman sportu se věnuji od roku 2012, předtím jsem 5 let dělal silový trojboj.
Co tě motivovalo k tomu stát se strongmanem a po jaké době cvičení (nejen tréninku specificky pro strongmany a sílu) ses vrhnul na svůj první závod?
Určitě to nebyla motivace, jak jsem již zmínil, několik let jsem byl trojbojař. Jako junior jsem byl celkem úspěšný, ale po přestupu do open kategorie jsem odzávodil ještě rok a nějak se vytratila chuť dál závodit. V té době už jsem pošilhával po strongmanech.
Znal jsem kamaráda z Domažlic, který se na závody strongmanů připravoval. Nabídl mi ať jedu na závody s ním a já do toho šel v podstatě bez jakéhokoliv tréninku.
Dopadlo to nakonec tak, že na prvních závodech v Litvínově jsem skončil pátý a tam se to ve mě asi zlomilo a vydrželo mi to do teď.
Jak hodnotíš loňskou sezónu? Pokud si pamatuji správně, tak v ní přišlo tvé první vítězství na profi soutěži. Zároveň jsi toho ale asi neodzávodil tolik, kolik bys sám chtěl.
Loňská sezona byla bezvadná. Vystřídal jsem umístění od prvního do desátého místa.
Sušice pro mě bývá osudová. V 2015 jsem si tam nadvakrát natrhl hamstring a musel odstoupit.
V roce 2016 jsem dokázal vyhrát - asi mi to ten den všechno sedlo.
Na zranění jsem asi expert. Snad nebyl závod, až na pár výjimek, ze kterého bych odjížděl nezraněn, ale tímhle si ve strongmanech procházíme všichni. Na to navazuje i to, proč jsem toho loni tolik neodzávodil.
Tak pojďme k tomu. Strongman je extrémní sport a zranění a různé bolístky ne nevyhýbají nikomu. Jaká zranění zatím dala tobě nejvíc zabrat a co v současnosti děláš pro to, abys těm zraněním předcházel?
V jednu chvíli jsem si to i psal, abych měl tak trochu přehled o tom, co všechno jsem si zranil a utrhl. Ale je to ta klasika: stehna, vzpřimovače, ramena a bicepsy. To je to, co trpí nejvíc. Pak už je to hodně o hlavě, d... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:24.4.2017

Smartlabs - 6. tréninkový seminář

Smartlabs má za sebou svůj další tréninkový seminář, který byl v pořadí již šestý. Tentokrát bylo místem konání fitko Jeremi Sport v Praze na adrese Jeremiášova 2581/2, kde je od letošního roku nově také místečko pro trénink strongmanů. 120 metrů čtverečních velikou místnost pro trénink strongmanů tam totiž ve spolupráci s Jeremi Sportem zbudoval Český svaz silových sportů, který si pozval právě značku Smartlabs a olympijského vzpěrače Jirku Orsága do tohoto nového strongman fitka na seminář. Sobota 15.4. 2017 tak pro mnohé z nás byla hlavně o tom, že jsme trávili čas s tím nejpovolanějším, pokud jde o trénink síly a především vzpírání.
Účastník 2 Olympijských her Jirka Orság ví moc dobře, jak vést takový seminář. Úvodní slovo však jako vždy patřilo Pavlu Kantoříkovi, který stojí za značkou Smartlabs, která tyto tréninkové semináře pořádá zdarma pro každého, kdo se jich chce zúčastnit. Pavel nám jako vždy vysvětlil, jakým formátem bude seminář probíhat a všechny dopředu varoval, že to rozhodně není seminář na hodinku a půl. Tyhle semináře trvají většinou 4 hodiny a to jen kvůli tomu, že se musí na konci rázně ukončit, aby se každý dostal domů v rozumnou hodinu. Kdo na seminářích byl v minulosti, tak ví, že otázky na Jirku nikdy neutichnou a oko Jirky při nácviku techniky vzpírání je na takovém semináři k nezaplacení. Jirka koukne, vidí a vždy hned dobře poradí. Tuhle dovednost měl i na prvním semináři, ale já na něm moc dobře vidím pokrok, který dělá s každým dalším seminářem. Jakožto lektor ví přesně, co má dělat.
No a jak tedy vypadal seminář po tom, co dal Pavel Kantořík slovo Jirkovi? Jirka s ničím neztrácel čas a dal nám prostor házet mu otázky na všechna možná témata, která nás zajímají. Já se chopil šance za pačesy a položil první otázku, která se týkala něčeho, co je pro Jirku velmi aktuální. Jirka měl možnost testovat 3 vzpěračské boty (Nike Romaleos 3, Innov8 Fastlift a Reebok Legacy Lifter) pro magazín Powerful a mě zajímalo, na co během testování př... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:18.4.2017

Aleš Krušina - rozhovor

Aleši, představ se čtenářům serveru Osvalech.cz v několika málo větách.
Ahoj. Jmenuji se Aleš Krušina je mi 17 let a věnuji se silovému trojboji neboli powerliftingu. Mezi své největší dosavadní úspěchy považuji 4 tituly mistra České republiky. Trénuji v posilovně "PeVan gym" v Sedlčanech, kterou vlastní legenda české profi kulturistiky, Petr Vaniš.
Jak dlouho se věnuješ silovému trojboji a proč jsi začal právě s tímto sportem?
V březnu to byly 2 roky od mých prvních závodů. Ze začátku byl můj cíl nabrat svaly a potom jsem je chtěl vyrýsovat a vyzkoušet si nějaké závody v kulturistice. S přechodem do jiné posilovny jsem poznal nové lidi a jedním z nich byl Jiří Prášek, který se už v té době aktivně věnoval silovému trojboji několik let. Bylo to pro mě něco nového, a tak jsem si řekl, že si nechám udělat registraci a zkusím nějaké ty závody. Chytlo mě to.
Můžeš čtenářům říct, jak ses zlepšil za ty dva roky? Jaké byly tvé výkony na první soutěži a jakých výkonů jsi dosáhl na závodech tento rok?
Na prvních závodech ve vybavení, které se konaly ve Zbýšově v květnu 2015, jsem dřepl 132,5kg, zabenchoval 105kg a na mrtvém tahu jsem vytáhl 167,5kg. Tehdy jsem ale vážil pouhých 64kg.
Na MČR ve vybavení, které bylo 28.1. 2017, jsem dřepl 245kg, zabenchoval 160kg a potáhnul 227,5kg s velkou rezervou. To vše s tělesnou hmotností 86kg.
Co se týče RAW závodů, tak na prvních jsem dal 147,5/100/180 a letos na MČR 21.1. 2017 jsem dal 200/112,5/212,5.
Jsi tedy trojbojař, který závodí jak v RAWce, tak s dresem. Hodláš se věnovat oběma "sportům" i nadále, nebo se chceš postupem času specializovat jen na jeden druh soutěží?
Mám před sebou poslední sezónu v dorostencích a tak se chci zúčastnit co nejvíce závodu. Momentálně se připravuji na ME v trojboji s vybavením, které bude v polovině května ve Španělsku a pokud se mi podaří našetřit peníze, tak bych se v srpnu rád zúčastnil MS v Orlandu/USA, které bude také s vybavením. Nicméně po přechodu do juniorů plánuji skončit s dre... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:20.3.2017

Tomáš Staněk - rozhovor

Tomáši, představ se čtenářům Osvalech.cz v několika málo větách.
Jmenuji se Tomáš Staněk, je mi 25 leta jsem z Prahy. Závodím ve vrhu koulí a to za TJ Dukla Praha. Atletice se věnuji už 12 let.
Jaké jsou tvé dosavadní největší úspěchy v atletice? Pochlub se.
Mezi mé největší úspěchy určitě patří to, že jsem několikanásobným mistrem České republiky ve vrhu koulí. Dalším velkým úspěchem je 3. místo na Diamond League v Římě. Jsem účastníkem Olympijských her v Riu, kde to bohužel nedopadlo, protože jsem odjížděl na soutěž zraněný - měl jsem problémy se zády. Dále pak 12. místo na MS v Sopotech.
Atleti se obecně věnují silové přípravě v posilovně, ale ty, jakožto vrhač, tam absolvuješ podstatně větší část přípravy. Jak během celého roku vypadá periodizace tréninku v posilovně?
Je pravda, že v posilovně trávíme ze všech atletů asi nejvíc času. Začátek naší přípravy vypadá tak, že první tréninky jsou méně náročné, jde o kruhové tréninky, kterými se organismus připraví na činky. Do toho se pak postupně zařazují komplexní cviky jako přemístění, benchpress, dřepy nebo trhy.
Po 2-3 týdnech kruhových tréninků začínáme systém, ve kterém přecházíme na činku. Jedeme základní cviky v rozsahu 5 sérií po 10 opakováních. Je to nastaveno tak, abychom se neutavili, ale zároveň aby tam bylo zlepšení a postupně to šlo nahoru. Po desítkách pak přecházíme na šestky. Trénink vypadá tak, že jedeme základní cviky v rozsahu 5-6 sérií pro 6 opakování. V tomto období také začínáme házet, kvůli čemuž odjíždíme do Jihoafrické republiky, protože tady je zima a házet se nedá. Bylo by to riskantní z pohledu zranění. V JAR začínáme házet a trénink postupuje do vyšší intenzity, tzn. s blížícími soutěžemi se chodí místo šestek trojky a někde i jedničky, tudíž se jde do maxima a na osobáky.
Mohl by ses pochlubit nějakým příkladem tréninkového rozpisu třeba v rámci jednoho týdne?
Dopolední část vypadá tak, že nás čeká rozklusání na oválu (stačí 300 až 400 metrů), po kterém následuje klasické pro... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:24.2.2017

Václav Kotrba - rozhovor

Venco, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Zdravím, jmenuji se Václav Kotrba, je mi 26let a bydlím na jihu Čech v Drahonicích u Strakonic. Od maturity pracuji již sedmým rokem jako truhlář v rodinné firmě v Drahonicích. Mezi moje největší koníčky patří hra na kytaru a fitness, konkrétně silové sporty.
Tvůj trénink se točí okolo armwrestlingu, ve kterém teprve začínáš, ale i tak se tě zeptám na tvé dosavadní úspěchy a plány do budoucna. Na jaké úspěchy jsi nejvíce hrdý a co tě čeká v nejbližší době za soutěž(e)?
S armwrestlingem jsem začal asi v roce 2012 a na první pohárovou soutěž jsem si troufl až koncem roku 2014, kde jsem v kategorii nováčků (závodníci soutěžící rok a méně) zvítězil na levou ruku jak v kategorii do 80kg, tak v kategorii nad 80kg. Na pravou ruku v kategorii do 80kg jsem též zvítězil a ve váhovce nad 80kg jsem byl tuším druhý. V kategorii mužů do 80kg jsem ovšem skončil až na nějakém 5-6.místě a v tu chvíli jsem si uvědomil, že mám před sebou ještě dlouhou cestu k nějakému slušnému umístění v této kategorii. Za největší úspěch ve zmiňované kategorii nováčků považuji zlatou medaili (obě ruce) z mezinárodní soutěže Golems Hand v Brně v roce 2015 -kategorie nováčků do 90kg. Z kategorie mužů do 75kg je zatím největší úspěch třetí místo na MČR na levou ruku jak v roce 2015, tak o rok později v roce 2016. Letos bych rád postoupil alespoň o jednu příčku výš, protože dávám přípravě na soutěže opravdu maximum, ale ukáže se až v červnu na MČR 2017. Když půjde příprava podle plánu, tak možná po domluvě s vedením České asociace armwrestlingu zkusím ME v armwrestlingu v Polsku, ale tam bych považoval za úspěch i předposlední místo, protože konkurence je obrovská.
Můžeš v několika málo větách armwrestling představit, říct o co v tomto sportu jde, jakým způsobem se v něm soutěží a zmínit další důležité věci, které ke sportu patří?
Armwrestling je pro veřejnost známý spíš pod názvem páka, ovšem tato soutěžní forma „páky“ se s tou hospods... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:2.2.2017

Adéla Hanzlíčková - rozhovor

Adélo, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Pocházím z vesničky u Brna jménem Česká, v Brně jsem žila do svých 19ti let, kdy jsem se přestěhovala kvůli zápasu do Prahy a začala se zápasem živit. Abych trošku představila můj sport: dělám Zápas – volný styl, což je úpolový sport jehož hlavním úkolem je dostat soupeře na lopatky, nebo nad ním získat bodovou převahu. To všechno za pomocí chvatů. V zápase jsou zakázány údery, kopy, páky a škrcení. Dělám to protože mě to fakt baví a naplňuje. Nedokážu si bez toho představit život a jak bych ze sebe dostala všechnu přebytečnou energii. Asi bych se chtěla pořád rvát. Lidi mě můžou znát asi nejvíc díky mojí nominaci na poslední chvíli do Ria na OH.
Jak se z holky v ČR stane zápasnice? Tento sport přeci jen nepatří mezi ty nejpopulárnější a rodiče často posílají děti spíše na karate.
Začala jsem už v 10ti, kdy jsem přestoupila na základku, kde byl zápas jako hlavní sport. To je pravda a moc mě to mrzí. Mám pocit, že zápas u nás je dost (neprávem) nedoceněný. Proti karate nic nemám, taky jsem ho chvíli dělala na střední, ale myslím, že zápas rozvíjí po sportovní stránce daleko komplexněji. Je v tom hodně gymnastiky, cvičení pro rozvoj síly, rychlosti a ohebnosti a pádové techniky. A hlavně se při něm malí hyperaktivci (jako jsem bývala já) pořádně vybijí.
V očích veřejnosti je zatím zápas sledován hlavně na OH. Ty jsou ale jen jednou za 4 roky a mezi tím tu jsou malé i větší turnaje. Máš přehled o tom, kolik turnajů a celkově zápasů odzápasíš v průměru za jeden rok? Klidně se pochlub, kde všude jsi zápasila letos.
To je pravda. Přesně to spočítané nemám, ale letos jsme toho najezdili doopravdy hodně. Celkem 12 závodů plus soustředění. Snad většinu roku jsem strávila v zahraničí. Letos to bylo například Španělsko, Lotyšsko, Francie, Švédsko, Turecko, Mongolsko a samozřejmě Brazílie.
Takže procestuješ vlastně celý svět, to je paráda! Jaký je tvůj program pro zbytek 2016 a začátek 2017? Čeká tě něco velkéh... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:22.12.2016

Jiří Marek - rozhovor

Jirko, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Ahoj, mé jméno je Jirka Marek, pocházím ze Sušice na Šumavě a je mi 26 let. Dělal jsem v lese s motorovou pilou, což mi lehce dopomohlo k základu v síle, kterou mám nyní. Poté jsem se rozhodl pro práci v Německu. Je méně fyzicky náročná a mám tak víc času a energie věnovat se strongmanům. Je to kreativní sport, kterému se snažím věnovat téměř veškerý volný čas už tři roky a baví mě překonávat své hranice.
Na základě vítězství v Českém poháru jsi novým českým profesionálním strongmanem. Jak pyšný jsi na tento úspěch a jak hodnotíš celou letošní sezónu?
Vzhledem k tomu, že oba poháry putovaly do Sušice (můj amatérský pohár a pohár profíků, který získal Jirka Vytiska), jsem pro letošek se svým výsledkem maximálně spokojený. Tento výsledek zároveň posouvá má očekávání, co se týče výkonů příští rok, zase o něco výš.
Jak jsi se dostal ke strongmanům a jak vypadala tvá cesta až do té letošní sezóny, která pro tebe byla nesmírně úspěšná?
Ke strongmanům jsem se dostal úplnou náhodou, když výše jmenovaný Jiří Vytiska uspořádal soutěž pro veřejnost, kterou jsem vyhrál. Pak mi bylo nabídnuto, abych jezdil a soutěžil s ním- neváhal jsem! Začátky byly velice náročné a konkurence obrovská. Prvních uspokojivých výsledků jsem dosáhl až druhým rokem, když jsem se umístil v první pětce... show a atmosféra je nepopsatelná, věděl jsem že další sezonu chci vyhrát.
Co musíš v následujícím půlroce udělat, aby ses cítil připravený na vstup do profi, kterým pro tebe, předpokládám, bude soutěž u Čestmíra v Aši?
Následující půl rok bude pro mě jako začátky v amatérech, takže dřina a soustředění se na disciplíny ve kterých mám velké mezery, ale zároveň regenerace a odpočinek.
Ve tvých 26 letech budeš spolu s Michalem Tichým nejmladším profíkem. Jak zatím tvoje tělo zvládá požadavky na tento extrémní sport? Měl jsi už nějaká vážná zranění a co třeba děláš pro to, abys těm zraněním nešel naproti?
Tělo to naštěstí zvládá dobře... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:28.11.2016

Ján Michalov - rozhovor

Bestiale, představ se prosím čtenářům serveru Osvalech.cz Klidně můžeš vysvětlit i tvou přezdívku, pod kterou tě fanoušci silových sportů znají na fórech a sociálních sítích.
Ahoj, jmenuji se Ján Michalov, zvedám těžké věci a pak je zas pokládám dolů. Dělám to už 10 let a celkem mi to jde. Ne, teď vážně, věnoval jsem silovému trojboji asi 8 let, ale v poslední době jsem přesedlal spíše na strongmany, ve kterých už jsem si taky párkrát zasoutěžil a v příští sezóně bych v nich rád povyhrával, co jen půjde. Jinak ta přezdívka je z internetových fór, kde si píšu treninkové deníky už skoro deset let a kde se dá dohledat každý trénink, který jsem kdy cvičil. Pár lidí to čte, a tak se ta přezdívka celkem chytla.
Jakou hodnotu pro tebe má vedení tréninkového logu online? Jaká to má pozitiva a negativa?
Ty deníky pro mne mají hodně velkou hodnotu, člověk se vyvíjí celkem rychlým tempem, mění názory zkouší nové věci a bez toho, aby si to zapsal, zapomene na spoustu starých poznatků, rekordů a nebo třeba jen zajímavých perliček. Takhle když se chystám na soutěž, tak si jednoduše prolistuju poslední přípravu a hned vím, jaké váhy potřebuju zvedat v jaké části cyklu na to, abych na soutěži zvedl to, co chci. Nebo si mužů dohledat, jak jsem vypadal, když jsem zkoušel to, nebo ono, případně si jen ověřit, zda se doopravdy pořád plynule zlepšuju. Negativa nevidím snad žádná, nemyslím si, že je možné někomu ukrást tréninkové metody z jeho deníku, a pak ho tím porazit. Každému stejně funguje něco jiného.
Jdeme k soutěžím. Pochlub se prosím svými největšími úspěchy i výkony v silových sportech. Zajímají mě určitě i tvoje maximálky z posilovny.
V trojboji jsem toho vyhrál celkem dost. Asi 4krát jsem vyhrál svoji kategorii na mistrovství Slovenska a asi stejněkrát i MČR. Nejvíc mne ale asi těšila ta výhra na mistrovství světa v roce 2013, ale to spíše tím, že to byla moje první ultra seriózní příprava a to bylo pro mě šílené. Jinak si tím ale moc triko nehoním, protože když k s... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:10.11.2016

Norbert Majoroš - rozhovor

Noro, představ se prosím na začátek čtenářům serveru Osvalech.cz
Ahoj , Volám sa Noro (Norbert). Mám 30 rokov. S aktívnym pohybom som začal vo svojich trinástich rokoch, a to futbalom. Držalo ma to do devätnástky. Potom nastal zlom, keď som objavil krásu železa v miestnej posilňovni, ktorú sme si s kamarátmi svojpomocne "poskladali" a malými krokmi vylepšovali. Začiatky neboli ľahké, ale to pozná každý kto s tým začne. Cvičeniu, teda posilňovaniu sa venujem celkovo desať rokov, z toho posledné tri roky powerliftingu a silovým výkonom. V tomto som sa našiel, baví ma neustále sa zlepšovať a napredovať.
Pochlub se svými nejlepšími soutěžními výkony a úspěchy. A nebuď skromný.
Moja prvá súťaž bola pohárovka Salix cup v mŕtvom ťahu v roku 2013, kde som obsadil 2. miesto s výkonom 262,5 kg. Rok na to som si zopakoval tú istú súťaž, kde som skončil na 1. mieste. O mesiac som súťažil na Medzinárodnom pohári Victoria cup v mŕtvom ťahu, kde som sa umiestnil na 3.mieste v kategórii open do 100kg. Rok 2015 pre mňa znamenal prvú súťaž v silovom trojboji - Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a Česka v silovom trojboji. Tu som sa umiestnil na 2.mieste s výkonom 632,5kg (S: 220kg, B:147,5kg, D:265kg) v kategórii open do 100kg.  Ďalšia súťaž nasledovala približne o 6 mesiacov. World cup v Prahe, kde som skončil na 4. mieste s výkonom 670kg. Posledná súťaž, ktorej som sa zúčastnil, bola v Trnave Victoria cup v mŕtvom ťahu, kde som obsadil 1. miesto s výkonom 305kg v kat. open -100kg. Ak možem spomenúť aj nejaké výkony, respektíve osobné rekordy z gymu, tak by som spomenul:
DREP 35x140kg, 20x180kg, 10x210kg, 7x220kg a 5x230kg
TLAKY NA LAVIČKE: 33x100kg, 19x120kg, 15x130kg, 9x140kg, 3x3 160, 1x170kg
SUMO MŔTVY ŤAH: 17x220kg, 9x260kg, 5x5 280kg, 2x5 290kg, 1x305kg
ZHYBY: 19x bw+20kg, 9x bw+40kg, 5x bw+52kg.
Jsem rád, že ses pochlubil i těmi výkony z posilovny. To by byla jedna z mých dalších otázek. Vidím tam hodně výkonů v rozsahu 10 až klidně 33 opakování. Proč do takových ... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:21.10.2016

Norber Majoroš - rozhovor

Noro, představ se prosím na začátek čtenářům serveru Osvalech.cz
Ahoj , Volám sa Noro (Norbert). Mám 30 rokov. S aktívnym pohybom som začal vo svojich trinástich rokoch, a to futbalom. Držalo ma to do devätnástky. Potom nastal zlom, keď som objavil krásu železa v miestnej posilňovni, ktorú sme si s kamarátmi svojpomocne "poskladali" a malými krokmi vylepšovali. Začiatky neboli ľahké, ale to pozná každý kto s tým začne. Cvičeniu, teda posilňovaniu sa venujem celkovo desať rokov, z toho posledné tri roky powerliftingu a silovým výkonom. V tomto som sa našiel, baví ma neustále sa zlepšovať a napredovať.
Pochlub se svými nejlepšími soutěžními výkony a úspěchy. A nebuď skromný.
Moja prvá súťaž bola pohárovka Salix cup v mŕtvom ťahu v roku 2013, kde som obsadil 2. miesto s výkonom 262,5 kg. Rok na to som si zopakoval tú istú súťaž, kde som skončil na 1. mieste. O mesiac som súťažil na Medzinárodnom pohári Victoria cup v mŕtvom ťahu, kde som sa umiestnil na 3.mieste v kategórii open do 100kg. Rok 2015 pre mňa znamenal prvú súťaž v silovom trojboji - Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a Česka v silovom trojboji. Tu som sa umiestnil na 2.mieste s výkonom 632,5kg (S: 220kg, B:147,5kg, D:265kg) v kategórii open do 100kg.  Ďalšia súťaž nasledovala približne o 6 mesiacov. World cup v Prahe, kde som skončil na 4. mieste s výkonom 670kg. Posledná súťaž, ktorej som sa zúčastnil, bola v Trnave Victoria cup v mŕtvom ťahu, kde som obsadil 1. miesto s výkonom 305kg v kat. open -100kg. Ak možem spomenúť aj nejaké výkony, respektíve osobné rekordy z gymu, tak by som spomenul:
DREP 35x140kg, 20x180kg, 10x210kg, 7x220kg a 5x230kg
TLAKY NA LAVIČKE: 33x100kg, 19x120kg, 15x130kg, 9x140kg, 3x3 160, 1x170kg
SUMO MŔTVY ŤAH: 17x220kg, 9x260kg, 5x5 280kg, 2x5 290kg, 1x305kg
ZHYBY: 19x bw+20kg, 9x bw+40kg, 5x bw+52kg.
Jsem rád, že ses pochlubil i těmi výkony z posilovny. To by byla jedna z mých dalších otázek. Vidím tam hodně výkonů v rozsahu 10 až klidně 33 opakování. Proč do takových ... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:21.10.2016

Jaroslav Švejda - rozhovor

Jardo, představ se prosím čtenářům serveru Osvalech, kteří tě znají jen jako strongmana, o kterém píšu v reportážích.
Zdravím všechny čtenáře serveru Osvalech.cz. Jmenuji se Jarda Švejda, je mi krásných, čerstvých, 37 let, pocházím z takové malé vesnice u Loun a v současné době závodím v amatérské lize strongmanů tady v ČR. Závodím od svých 33 let. Začal jsem pozdě, ale přece. Závody mi občas přerušilo nějaké to zranění, ale funguju dál.
 
Jak jsi se dostal k cvičení a co tě přimělo k tomu začít právě se sportem, jako je strongman?
Ke cvičení jsem se dostal asi jako každý v mém věku díky filmům s Arnoldem, Stallonem apod. Řekl jsem si: "To by bylo fajn mít svaly". Nikdy jsem nebyl hubený a malý, naštěstí jsem po svém tátovi a ne po své mámě, která má asi 160cm. Začal jsem cvičit asi ve 13 letech, ale jinak jsem v mládí dělal i fotbal, karate, veslařinu, cyklistiku a i další sporty. U fotbalu jsem zůstal déle.
Později jsem začal cvičit v Mostě, kam jsem dojížděl do školy. Ze začátku jsem si myslel, že ze mě bude kulturista. Já však rád jím a takové ty diety a věci s tím spjaté mi moc nešly. Ani jsem to cvičení nebral vážně, užíval jsem si mládí, ale výsledky tam byly, síla nějak rostla, ale samozřejmě úměrně tomu, co jsem do toho dával.
Když jsem začal chodit na diskotéky a poznávat své okolí, tak jsem se potkal se strongmanem Martinem Šteflem. To už jsem byl starší. Bylo mi okolo 19 let. S Martinem jsme se seznámili a já jsem se pak jel podívat jako fanoušek na své první závody strongmanů. Ty byly v Teplicích a závody mě hrozně moc zaujaly. Bylo to výborný. Kluci byli ohromní. V té době jsem byl ještě cucák a oni měli přes 130kg. Líbilo se mi, co tahají. V té době mi to přišlo úplně neskutečný. Bylo mi sympatický i to, že můžou mít pupek, protože ramena mají obrovský, trapézy veliký a hnáty byly jako konve, prostě chlapi.  Přišlo mi to sympatický a líbilo se mi to.  Možná jsem se toho sportu  i trochu lekl, protože mě vůbec nenapadlo, že bych měl na strongm... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:12.10.2016

Julie Švecová - rozhovor

Julie, představ se prosím čtenářům serveru Osvalech.
Ahoj, ( jmenuji se Julie), je mi 32 let a bydlím ve Vilémově u Litovle. Jsem nedoslýchavá a odezírám ze rtů.
Kdy a jak jsi se dostala ke vzpírání? Přeci jen to není sport, který se dá dělat úplně všude.
Oficiálně jsem vzpírat začala na své 23. narozeniny, kdy jsem se stala členkou TJ Bohemians Praha. Předtím jsem to párkrát zkoušela ve fitku, kde mě to učil nadšenec Andrej Beran. Museli tam z nás mít radost. Kovový Grun kotouče, nechráněná podlaha a samozřejmě to na začátku dost padalo. Kdyby mě Andrej svým nadšením nepřesvědčil, ať si to zkusím, nikdy by mě nenapadlo, že se mi tento sport bude líbit.
Vzpírárnu na Bohemce objevil taky Andrej a vyprávěl mi, jak je to krásná rozbořená tajemná místnůstka, přesně podle mých představ. A fakt byla.
Proč se ti nakonec vzpírání tolik zalíbilo? Ze začátku to muselo být docela peklo. Se vzpíráním se normálně začíná v mnohem mladším věku a to právě někde, kde se dá činka odhodit na zem po každém pokusu.
Protože jsem zjistila, že když to udělám trošku jinak, najednou je to o moc lehčí. Zjistila jsem, že mě tolik nelimitují silové schopnosti - měla jsem pocit že nejsem moc silná. A zalíbilo se mi, jak ta činka v některých chvílích vůbec nic neváží, prostě letí, a najednou ji mám nad hlavou. Byla tam nějaká dynamika. Předtím jsem dělala silový trojboj a tam mě právě limitovala síla. Nebylo jak jinak dát víc, než dřít a dřít silově.
Já byla docela pohyblivá, tak jsem neměla problém. Základ jsem měla dobrý z Juda (9 let) a pak trošku silový z toho trojboje (2 roky).
To je dobrý! Zní to až poeticky, že činka letí. Navíc když si to pak člověk představí. Baví tě vzpírání pouze z toho pohledu, že jej sama děláš, nebo tě také baví učit ostatní a sledovat ty nejlepší na soutěžích ať už jde o ligu, nebo OH?
Baví mě to učit. Pak vidím, jak někdo jiný objevuje tu krásu pohybu, že opravdu stačí malinká změna a najednou to jde. Nedávno jsme v Prostějově byli s Robertem Šemnickým... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:26.9.2016

Vladimír Pop - rozhovor

Míro, představ se čtenářům serveru Osvalech, kteří netráví čas na fóru, aby tě znali z tvého tréninkového logu.
 Jmenuji se Vladimír Pop, je mi 40 let a jsem z Brna, kde žiji už 15 let.  Specializuji se na trénink pro liftery a vzpěrače, ale mám také klienty z řad normálních lidí. Trénink lifterů a vzpěračů mě však fascinuje kvůli tomu, že vede plánovaně ke zvyšování výkonnosti.
Jak dlouho se věnuješ zvedání těžkých vah?
Zvedání těžkých vah se věnuji krátce, bohužel, lituji toho, měl jsem začít dřív. V roce 2010 jsem se rozhodl, že zkusím soutěž v silovém trojboji a od té doby jsem tomu propadl. Jinak cvičím od roku 1994, čili 22 let. Tehdy to byly takové divné tréninky. Nějaký seriózní trénink jsem začal v roce 1995, kdy jsem se snažil dostat na nějakou úroveň v kulturistice, která mě tehdy zajímala. V roce 1997 jsem se dostal k rozpisu toho, co papá Dorian Yates a kulturistika se tím pro mě zavřela. I tak jsem v roce 1997 poprvé vyzkoušel kúru, abych pořádně věděl, co to vlastně dělá. Tím jsem tuto cestu také zavrhl. Pak jsem se tak nějak plácal, abych postupem času zjistil, že mě baví víc a víc síla. Tím, že v tom pro mě nebyla žádná soutěž a motivace, tak jsem někdy v roce 2006 s cvičením přestal a začal jsem jezdit na kole s představou, že bych se dostal do Moravského poháru atd. Hmotnostně jsem šel ze 100kg asi na 80kg (s cvičením jsem začínal při 69kg).
80kg je hodně těžký cyklista!
Přesně tak. Vůbec jsem neměl šanci. V kopcích byli borci jako doma a já jsem byl zadýchaný, na pokraji kolapsu. Cyklistiku jsem zkoušel 3 roky, čímž jsem zjistil něco o trénování, co se týče vytrvalosti. Zjistil jsem také něco o periodizaci, což se mi pak hodilo k silovému tréninku. V roce 2009 jsem toho tedy nechal, abych v roce 2010 znovu začal se silovým tréninkem a rovnou začal soutěžit v silovém trojboji.
Jak vypadala tvá první příprava na soutěž v silovém trojboji?
Já jsem se snažil připravit s kulturistickými metodami už dříve, ale vyhořel jsem asi tak třikrát po ... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:19.9.2016

Strongman - Brno 2016

Na závod, o kterém je následující reportáž, jsem se těšil celý rok. Brno bylo totiž v sobotu 3. září od 2 hodin odpoledne tím městem, do kterého se sjeli ti nejlepší čeští strongmani, aby bojovali i proti zahraniční konkurenci o titul šampiona na otevřeném mezinárodním mistrovství České republiky. Celá akce se uskutečnila na parkovišti u obchodního centra Olympia, což je místo, které je vždycky plné lidí. Dopředu tak bylo jasné, že i diváků bude plno. Povedlo se i počasí. Strongmani se tak nemuseli bát, že budou závodit v zimě, nebo za deště. Ideální podmínky pro skvělý závod. Jak tedy probíhala soutěž, ve které se kromě nejlepších českých strongmanů ukázali i borci z Polska, Srbska, Ukrajiny, Rakouska nebo Slovenska?
Disciplíny byly následující:
 
1/ Tractor Pull - tahání 7,5t traktoru na vzdálenost 20 m
2/ Log Lift - zdvih 130 / 150 kg klády na počet opakování
3/ Super Yoke + Farmers Walk - 360 kg + 155 kg na 20 m
4/ Tyre Flip - převracení 420kg a 650kg pneumatiky
5/ Atlas Stones - zdvih betonových koulí o váze 100 - 175 kg
Disciplína 1: Tahání traktoru
Popruhy, lano, silná stehna a úchop, který vydrží několik desítek vteřin. To potřebovali strongmani k tomu, aby úspěšně dokončili první disciplínu, kterou bylo tažení 7,5 tunového traktoru na vzdálenost 20 metrů. Vynikající tempo držel po celou dobu Čestmír Šíma, který disciplínu vyhrál časem 23,75s. Jen těsně za ním byl časem 24,51s ve skvělé formě závodící favorit celého brněnského závodu Jirka Vytiska. Skvělým způsobem začal závod domácí závodník Ondra Zadžora, když bral v konkurenci 16 závodníků parádní 3. místo a tím pádem i 14 bodů. Stačil mu na to čas těsně pod 25 vteřin. Jako jediný nedotáhl do cíle traktor závodník z Polska, kterého dost možná znáte díky tomu, že sledujete kategorii strongmanů do 105kg. Marcin Sendwicki potáhl traktor jen o 8 metrů a musel se tak spokojit s jedním jediným bodíkem. Dopředu vám ale mohu říct, že to bylo jediné brněnské selhání tohoto nesmírně talentovaného a tech... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:7.9.2016

Deadlift - mrtvý tah

Úspěšný mrtvý tah má tyto základní vodítka.
1.   Osu máš při startu nad středem chodidla. Asi 2-3 cm od holení.
2.   Ramena máš při startu mírně přes osu činky a zůstávají tak až do dotažení
3.   Holeně jsou vertikálně, okamžitě po startu
4.   Okamžitě po začátku tahu se začínají záda rovnat do vertikální pozice
5.   Dráha činky je rovnou nahoru. Vždy
OK. To je vše, co je nutné vědět, dej se do toho!
Dobře no, tak podrobněji.
Pozice osy při startu souvisí s těžištěm. Ideální rozložení váhy z hlediska biomechaniky je po celém chodidle. Jestli jsi četl moje články o dřepu a benči, tak víš, že existuje balanční bod. Při mrtvém tahu je balanční bod uprostřed tvých chodidel. Pokud se pokusíš tahat s osou dále od holení, bude to těžké, nebo s těžkou činkou prostě nepřejdeš přes kolena a často i přepadneš dopředu. To přepadání dopředu jsem naposledy viděl i u jednoho svého svěřence zvedajícího sumem. Na druhou stranu, pokud se tomu přepadnutí stihneš ubránit, tak to skončí rychlým rovnáním trupu, záklonem a tažením činky po stehnech. Pokud se z boku podíváš na dráhu osy činky, kterou se ti podařilo nějakým šťastným způsobem zkrotit, ta dráha nebude rovně nahoru, ale její část bude s předozadní korekcí. Porušíš vodítko 1 a 5.
U klasického mrtvého tahu platí následující. Jakmile se postavíš k ose, vytočíš špičky mírně ven. Kolena jdou též ven po směru špiček. Jsou vysunuty mírně dopředu nad osou, holeně se odchylují od vertikální pozice o 7-8 stupňů. Vytočení špiček a kolen dostane efektivněji do hry kyčelní rotátory a uděláš si místo mezi stehny, a tím zlepšíš i postavení beder. Kromě toho při budoucím pozvedu zapojíš i přitahovače stehna. Pozor, ostřejší úhel holení ti způsobí vzdálení osy činky z přímé dráhy dopředu (taky nižší dřep). Skončíš u kolen.
Z hlediska porovnání powerlifterského mrtvého tahu a vzpěračského pull (dynamický pozved při trhu nebo přemístění), je u trhu a přemístění viditelné ostřejší vychýlení holení ke špičce chodidla, protože vzpěrač... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:19.8.2016

Nepřihlášený uživatel