Co se píše jinde

Štěpánka Židová - rozhovor

Štěpánko, představ se prosím na úvod našim čtenářům.
Čau, čau. Jsem Štěpánka, soutěžím za TJJM Powerlifting Chodov v klasickém (RAW) silovém trojboji, kde mám tři národní rekordy, a kromě síly mám i spoustu dalších ve 21. století nevyužitelných talentů.
Co tě motivovalo k tomu začít se silovým trojbojem a jak dlouho ti trvalo připravit se na tvé první závody?
Já jsem původně vůbec závodit nechtěla. Vlastně jsem k powerliftingu přišla jak slepej k houslím. Já jsem si prostě chtěla jenom v koutku cvičit, jenže jsem taky posedlá váhama. Víš, jak se mezi kulturistama říká, že den, kdy jsi vstoupil do fitka, je dnem, kdy jsi se stal navždy malým? Tak to mám já, ale já jsem navždy slabá. Časem mi ale různí lidé začali říkat, že jsem „nějaká silná“, že bych měla jít zkusit trojboj. To pak bylo několik měsíců keců typu „ale já nejsem soutěživá“ nebo „ale k čemu mi to bude?“, ale když už se mě na trojboj ptal prakticky každý, kdo kolem mě prošel, tak už mi prostě došly výmluvy. Koukla jsem se na národní rekordy a bylo jasno. Když zvednu víc, úplně bez vybavení v prošoupanejch skate botech, tak proč ne? S přípravou to teda vypadalo podle toho. Takže vlastně nijak.
Na serveru Powerlifter.cz u tebe vidím dva závody. Na oblasti jsi zvládla nazvedat 302,5kg a o necelé tři měsíce později na republice 337,5kg. Jak hodnotíš své vystoupení na obou závodech a jak jsi spokojená se svým zlepšením?
Ono se o žádný zlepšení nejednalo. Na republice to byla taková moje běžná forma, ale na oblasti bylo všechno jinak. Vystresovaná hladová pipka, co se poslední dva měsíce snažila zhubnout na nejnižší hranici svojí váhovky, jede ve čtyři ráno někam tamhle daleko od Prahy na svůj první závod ve sportu, kterej ani pořádně nechápe. Já jsem si totiž ještě po cestě na oblast myslela, že pásek je na bench povinnej a že mě nechají zvedat v teplákách.
Ten powerlifting je podle mě strašně o psychice. Buď nepřemejšlíš a prostě to zvedneš, nebo se toho bojíš. A já se tenkrát bála hrozně. Milan Šp... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:22.6.2017

Strongman Přelouč 2017 - report

Sobota 10. června byla dnem, který pro mě znamenal výlet do Přelouče, v které se každým rokem konají závody ve strongmanech, které pořádá Josef Mazač spolu s týmem lidí okolo něj. Závody v Přelouči jsou pak již druhým rokem po sobě pod hlavičkou ČSSS (Český svaz silových sportů). Pro mě jsou tyto závody oblíbené v tom, že diváci na nich opravdu podporují úplně každého a dokáží fandit moc hlasitě. Největší podporu pak u nich mívá samozřejmě domácí Josef Mazač, který má s přeloučskými fanoušky opravdu vynikající chemickou vazbu. Je vidět, že ho mají strašně rádi a na jeho závody se rádi vrací každý rok. Plno z nich má takřka nulový vztah ke sportu strongmanů, ale akci v Přelouči berou jako kulturní zážitek, který si nikdy nenechají ujít. Tohle mě baví. Závody v Přelouči lákají fanoušky, kteří nepatří pouze mezi to hardcore jádro, nýbrž tu většinu, která strongmany sleduje vždy, když má tu možnost. To jsou ti fanoušci, kteří cíleně nevyhledávají výsledky domácích nebo mezinárodních soutěží. Pokud jsou však závody blízko, nebo mají možnost je sledovat, tak jdou do toho. Závody v Přelouči jsou jednoduše řečeno postaveny na těch správných základech, což je pro ně velikánský plus. No a pak disciplíny. Ty jsou vždy trošku jiné, nebo alespoň lepší, než v předchozích ročnících. V letošním roce byl ve hře například zdvih 103 kilové jednoručky, což by byl nový český rekord. Na vše se ale podíváme detailně v odstavcích věnujících se jednotlivým disciplínám. Tak jdeme na to.
1. disciplína: Axel Press 150kg
V této disciplíně měli strongmani za úkol udělat co nejvíce opakování s axelem během jedné minuty s tím, že si axel rovnou brali na ramena a tlaky dělali právě z ramen.
Axel se nemusel přemísťovat, což je pro drtivou většinu lidí to nejtěžší. Disciplína pro závodníky mohla skončit už ve chvíli, kdy axel položí zpátky na stojan (sudy), nebo jim spadne na zem. Jako vůbec první šel na řadu Čestmír ŠÍMA, kterému se povedlo zvednout axel pro 5 opakování, což byl výkon, který n... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:15.6.2017

Martin Štefl - rozhovor 2. část

Pokračování rozhovoru se strongmanem Martinem Šteflem. První část naleznete zde.
V sobotu 20.5. 2017 jsi se vrátil ke strongmanům jako závodník. Jak a kdy tento nápad vznikl? Napadlo tě to opravdu u komentářů pod fotkou na facebooku? Já z pohledu fanouška jsem si tvůj návrat užil hodně moc a nebyl jsem sám! Jaké to bylo pro tebe?
Honzo, tenhle nápad fakt vznikl z minuty na minutu po přečtení disciplín a po telefonátu s Jiřím Žaloudkem. Akorát mě zklamalo, že tam Jirka nebude. Neviděli jsme se delší čas, a tak jsem myslel, že se uvidíme a pokecáme. Asi bych to nenazýval návrat. Bylo to náhlé splanutí "Jdi do toho," co ve mne ještě zůstalo. Závody jsem si užil hrozně moc. Měl jsem sebou mojí krásnou přítelkyni, která se o mě starala, protože je fyzioterapeutka, a Michala Tichého, který se o mě staral taky, za což oběma moc děkuji. Když jsem odtáhnul ten kamion a zjistil, že mám v ten moment nejlepší čas ze všech, tak jsem měl radost, kterou ani nemohu pořádně popsat. Poté jsem se podíval na ostatní závodníky, kteří tomu vůbec nemohli uvěřit a zírali, jako by ji měly vypadnout oči z důlků. Radost, jakou jsem měl v tu chvíli, byla až euforická. Je pravda, že mě pak převálcovali, ale to nevadí. Dlouho si budu pamatovat ten moment, když řekli můj čas a já viděl ty obličeje ostatních. To fakt stálo za vše!
Já si to tvé tahání kamionu budu taky pamatovat dlouho. Všichni závodníci opravdu jako by zkameněli. Byl to jedinečný pocit i z mého pohledu. Jak se ti jinak líbila soutěž v Čáslavi, co se týče výběru disciplín, kvality současných profíků a organizace?
Soutěž v Čáslavi má svou tradici a prestiž. Disciplíny taky dobrý a moderátor Leo Kubeš už má své místo na siláckých závodech a velmi dobře to moderuje. Nechci nikoho urazit, co se závodníků týče, ale někteří tam fakt nemají co dělat. Někteří se s disciplínami dost trápili na to, že si říkají Profi silák. Nedávno jsem se dozvěděl, že někteří postoupili do Profi tím, že si podali žádost a někdo jim to schválil. Já my... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:8.6.2017

6. ročník STRONGMAN ŠTERNBERK


Extrémní chlapská síla ve Šternberku! Zveme vás na 6.ročník sportovní akce Strongman Šternberk.
Již po šesté se můžete těšit na klání silných chlapů ze všech koutů české republiky,při zvládání extrémních silových disciplín,připravených pořadateli,aby prověřily komplexní sílu každého jednotlivého závodníka.
Závod,který je součástí seriálu České strongman ligy a České profesionální ligy strongmanů vypukne v sobotu 10.6.2017 ve 13:00h před sportovní halou Ecce Homo ve Šternberku.Akce se koná za každého počasí!
Přijďte se podívat a podpořit závodníky při výkonech,u kterých tuhne krev v žilách.
Vstupné na celou akci je dobrovolné.Výtěžek bude tak jako každý rok věnován dětskému oddělení Šternberské nemocnice.
Bližší informace na https://www.facebook.com/strongmansternberk/
... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:5.6.2017

Martin Štefl - rozhovor 1. část

V poslední době se mi stává, že ty nejlepší rozhovory jsou s lidmi, které nemám nijak dopředu vytipované díky jejich spojitosti s nějakou konkrétní událostí, před / nebo po které se snažím rozhovor se sportovcem udělat za účelem zviditelnění právě té konkrétní akce, toho sportu nebo především té osoby, se kterou se bavím. Rozhovor s legendou české strongman scény Martinem Šteflem přesně potvrzuje tohle pravidlo. Martina jsem si všímal na facebooku, kde velmi často prezentoval své názory a ukazoval svou osobnost. Že bych ho měl ale vyzpovídat, to mě vůbec nenapadlo. Všechno se to však změnilo asi týden před posledními strongman závody v Čáslavi, kdy Martin v komentářích pod plakátem soutěže v podstatě oznámil, že si jede zazávodit. To mě dostalo. Bez toho, abych tu psal nějakou slohovku, tak se posunu rovnou k samotným závodům, na kterých mě Martin moc zaujal tím, jak soutěžil. Hned první disciplína, to byl jeden z nejlepších zážitků, jaký jsem si  jako fanoušek strongmanů odvezl ze soutěže domů. Do toho mi Michal Tichý pověděl o Martinovi hodně věcí, o kterých jsem nevěděl... a bylo jasno. Martina jsem poprosil o rozhovor a on souhlasil. Výsledkem je rozsáhlý rozhovor s Martinem Šteflem, který se mi rozepsal tak, jako zatím nikdo. Martina jsem se vlastně ani nemohl ptát na nějaká témata, která jsem měl promyšlená dopředu, protože by byl rozhovor ještě delší, než je teď. A už teď jsem musel rozhovor rozdělit na dvě částí, protože číst tohle celé jako jednu část, to by pro vás bylo peklo. Tímto vám tedy představuji první část rozhovoru s Martinem Šteflem. Na druhou část téhož rozhovoru se můžete těšit ještě před reportáží ze strongman soutěže v Přelouči, kterou můžete očekávat někdy okolo 12. Června (10.6. 2017 se koná závod samotný). Pokud byste do budoucna měli zájem o podobné rozhovory s legendami českých silových sportů, které zažili ve svém sportu jiné období, než je to, ve kterém žijeme nyní, tak se mi prosím ozvěte ( Honza Kavalír / guruhonza@gmail.com ).
1... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:1.6.2017

Strongman Čáslav 2017 - report

Ještě nikdy jsem se netěšil na závody strongmanů tak málo, jako tomu bylo tuto sobotu před Strongman Čáslav 2017. Letošní sezóna je hodně poznamenaná tím, že si dává plno našich strongmanů menší, nebo větší, pauzu od závodění hlavně z toho důvodu, aby se jim uzdravily různá zranění, která si z větší části přivodili při tréninku, nebo na samotných závodech. V Aši se navíc zranil Michal Tichý a já tak nějak doufám, že si všechno dobře promyslí a zbytek sezóny vynechá, protože je mladý a nemá smysl vracet se na soutěž ve stavu, kdy není doléčený a nemá po zranění natrénováno. Litoval by toho, protože by sám viděl, že ty výkony nejsou tam, kde by on sám chtěl. V Čáslavi se nemohl ukázat ani Jirka Vytiska, ale jemu nejde nic zazlívat. Důvod pro to měl příjemný - reprezentoval sebe i Českou republiku v Litvě na velikých mezinárodních závodech, na mistrovství světa ve zdvihu klády. Tam Jirka mimochodem skončil pátý. Zpátky ale k soutěži v Čáslavi, která se uskutečnila 20.5. na náměstí Jana Žižky a byl to její už 18. ročník. Českou republiku na této soutěži reprezentovalo "pouze" 7 profíků a to mě v týdnu před Čáslaví dost vystrašilo. Moc jsem se bál, že pojedu fandit na soutěž, která nebude mít takovou úroveň, jakou mívala v minulosti. Po příjezdu na místo mi ale bylo mnohem lépe. První závodník, kterého jsem spatřil, byl Rafal Kobylarz. V tu chvíli jsem věděl, že alespoň boj o první místo bude zajímavý, protože Čestmír bude mít soupeře, který ho vyhecuje a dost možná i porazí, protože Rafal měl tu motivaci po Aši, kde s Čestmírem prohrál, velikou a disciplíny v Čáslavi mu papírově seděly mnohem více, jak Čestmírovi. Pojďme tedy k samotnému závodu a první disciplíně, kde si také představíme další závodníky.
Truck Pull - tahání kamiónu
Tahání kamionu je zajímavá disciplína, protože nikdy nevíte dopředu, co se u ní stane. Někdy se může stát, že s tahačem nehne nikdo a jindy vás překvapí, jak je to vlastně snadné.
A právě tak to vypadalo v Čáslavi. Všichni strongmani to... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:24.5.2017

Aleš Lamka - rozhovor

Aleši, tohle je tvůj první rozhovor pro Osvalech.cz, takže se trošku představ čtenářům, kteří tě zatím neznají.
Jsem Aleš Lamka, je mi 27 let, pocházím z Hronova (východní Čechy u Náchoda) blízko Polska, takže můžeme nakupovat ryby za levno. V současnosti jsem youtuber / online trenér / cvičenec v garáži. Dělám, co mě baví a mám to štěstí, že jsem si dokázal najít způsob, kterým mě tenhle sport uživí.
No a jaký to je objevit způsob, který zrovna tebe, jakožto 80kg kluka, uživí líp, něž některé 125kg kulturisty, kteří by se teoreticky měli mít nejlíp? Jak tohle po hodně úspěšných 2 letech vnímáš?
Já to takhle neberu, abych se přiznal. Nepřemýšlím nad tím, jak jsem to zvládl. Jsem za tohle všechno hrozně moc rád a chci si tohle všechno udržet. Nejen to, chci jít dopředu. V poslední době jsem zjistil, že pokud to chceš dělat tak, jak to dělám já a být v tom dobrý, tak musíš dát lidem něco zpátky. Jelikož cvičím, tak se snažím naučit cvičit lidi zdarma. Mě sledují lidé, kteří cvičí a drží stravu, a proto jsou mé příspěvky, fotky nebo videa zaměřená právě na tato témata. Mým posláním je tedy lidem pomoct. Chytlo se to, lidi to baví a to asi kvůli tomu, že to dělám dobře. Já jsem rád, že se to takhle povedlo a vzdávat se toho nehodlám. Budu makat, dokud to půjde.
Co pro tebe znamená, že můžeš dělat to, co tě baví bez toho, aby ses musel zaprodávat někomu nebo něčemu, v co ty vůbec nevěříš? Plno lidí v tomto sportu je závislých na tom, co po nich chce jejich sponzor. Ty máš v tomhle naprostou volnost, nikdo ti nic nediktuje. Jsi prostě Aleš Lamka. Jak všude říkáš, děláš, co tě baví a nevymýšlíš žádné blbosti (superkompenzace, kterou si každý kazí formu, příspěvky o doplňcích stravy, které však nebereš, jíš a cvičíš jak tě baví apod.)
Ty mě opravdu sleduješ a posloucháš, sakra. Jsem velice spokojený, že si tohle můžu dovolit. Často vidím lidi, kteří musí dělat věci přesně tak, aby to šlo ruku v ruce s tím, jaké jsou jejich povinnosti vůči sponzorovi. Já mám v tomhle... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:11.5.2017

Amateur Strongman Cup Praha 2017 - report

Máme za sebou první strongman závody v roce 2017! Týden před českým Arnoldem v Aši se pod hlavičkou Českého svazu silových sportů otevřela sezóna pro strongmany v Praze. Jak název napovídá, šlo o amatérskou soutěž, na které nezávodil kromě Michala Slivoně nikdo, o kom bych já psal v minulosti. Amateur Strongman Cup Praha 2017 u pražského Jeremi Sport byl v sobotu 29.4. hlavně o tom, aby se strongmany mohlo začít hodně nových kluků, kteří u toho v dalších letech snad vydrží a z těch vůbec nejlepších pak vzejdou nový profíci, které uvidíme na větších soutěžích v ČR, ať už jde o Aš, Kutnou Horu, Sušici, Přelouč, Čáslav, Golčův Jeníkov nebo každoroční MČR. Hodně kluků na těchto závodech se však pohybuje na hranici 100kg a tihle kluci rozhodně nechtějí nabrat tolik hmoty, kolik na sobě mají například Michal Tichý, Jiří Dejmal nebo Jarda Švejda, kteří se jen tak mimochodem byli na závodech v Praze podívat. Budoucnost pro plno kluků na těchto závodech je v kategorii do 105kg, která v posledních letech získává větší a větší popularitu nejen ve světě, ale i u nás.
Soutěž začala s asi 20 minutovým zpožděním v 13:20 přesně tak, jak jsme na to zvyklí. Leoš Kubeš představil každého, kdo si zasloužil být představen, a kluky po jednom svolával do středu sportoviště, kde se borci stavěli vedle sebe.
Pro plno kluků byl tento nástup tím vůbec prvním, a proto moc nevěděli, co mají dělat. Už tady mi bylo jasné, že tohle budou trošku jiné závody, než ty, na které jsem zvyklý normálně. To už ale začala první disciplína, kterou bylo přemístění s výrazem olympijské osy nad hlavu. Jelo se se 103,5kg. Zde musím pochválit pořadatele za to, že zvolili systém, ve kterém si svou disciplínu odjeli dva kluci najednou. Prvního pískal rozhodčí Pavel Zadražil, který byl v Praze za Červenou Karkulku, druhým rozhodčím byl Zdeněk Pilc. Z 20 členného startovního pole šli do této disciplíny všichni, kromě Michala Matějky, který měl, tuším, problémy s ramenem. Už hned od začátku bylo jasné, že jsou to... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:2.5.2017

Jan Šleis - rozhovor

Honzo, představ se prosím na začátek všem, kteří si budou tento rozhovor číst.
Ahoj všem, jmenuji se Honza Šleis, je mi 31 let a pocházím z Klatov. Strongman sportu se věnuji od roku 2012, předtím jsem 5 let dělal silový trojboj.
Co tě motivovalo k tomu stát se strongmanem a po jaké době cvičení (nejen tréninku specificky pro strongmany a sílu) ses vrhnul na svůj první závod?
Určitě to nebyla motivace, jak jsem již zmínil, několik let jsem byl trojbojař. Jako junior jsem byl celkem úspěšný, ale po přestupu do open kategorie jsem odzávodil ještě rok a nějak se vytratila chuť dál závodit. V té době už jsem pošilhával po strongmanech.
Znal jsem kamaráda z Domažlic, který se na závody strongmanů připravoval. Nabídl mi ať jedu na závody s ním a já do toho šel v podstatě bez jakéhokoliv tréninku.
Dopadlo to nakonec tak, že na prvních závodech v Litvínově jsem skončil pátý a tam se to ve mě asi zlomilo a vydrželo mi to do teď.
Jak hodnotíš loňskou sezónu? Pokud si pamatuji správně, tak v ní přišlo tvé první vítězství na profi soutěži. Zároveň jsi toho ale asi neodzávodil tolik, kolik bys sám chtěl.
Loňská sezona byla bezvadná. Vystřídal jsem umístění od prvního do desátého místa.
Sušice pro mě bývá osudová. V 2015 jsem si tam nadvakrát natrhl hamstring a musel odstoupit.
V roce 2016 jsem dokázal vyhrát - asi mi to ten den všechno sedlo.
Na zranění jsem asi expert. Snad nebyl závod, až na pár výjimek, ze kterého bych odjížděl nezraněn, ale tímhle si ve strongmanech procházíme všichni. Na to navazuje i to, proč jsem toho loni tolik neodzávodil.
Tak pojďme k tomu. Strongman je extrémní sport a zranění a různé bolístky ne nevyhýbají nikomu. Jaká zranění zatím dala tobě nejvíc zabrat a co v současnosti děláš pro to, abys těm zraněním předcházel?
V jednu chvíli jsem si to i psal, abych měl tak trochu přehled o tom, co všechno jsem si zranil a utrhl. Ale je to ta klasika: stehna, vzpřimovače, ramena a bicepsy. To je to, co trpí nejvíc. Pak už je to hodně o hlavě, d... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:24.4.2017

Smartlabs - 6. tréninkový seminář

Smartlabs má za sebou svůj další tréninkový seminář, který byl v pořadí již šestý. Tentokrát bylo místem konání fitko Jeremi Sport v Praze na adrese Jeremiášova 2581/2, kde je od letošního roku nově také místečko pro trénink strongmanů. 120 metrů čtverečních velikou místnost pro trénink strongmanů tam totiž ve spolupráci s Jeremi Sportem zbudoval Český svaz silových sportů, který si pozval právě značku Smartlabs a olympijského vzpěrače Jirku Orsága do tohoto nového strongman fitka na seminář. Sobota 15.4. 2017 tak pro mnohé z nás byla hlavně o tom, že jsme trávili čas s tím nejpovolanějším, pokud jde o trénink síly a především vzpírání.
Účastník 2 Olympijských her Jirka Orság ví moc dobře, jak vést takový seminář. Úvodní slovo však jako vždy patřilo Pavlu Kantoříkovi, který stojí za značkou Smartlabs, která tyto tréninkové semináře pořádá zdarma pro každého, kdo se jich chce zúčastnit. Pavel nám jako vždy vysvětlil, jakým formátem bude seminář probíhat a všechny dopředu varoval, že to rozhodně není seminář na hodinku a půl. Tyhle semináře trvají většinou 4 hodiny a to jen kvůli tomu, že se musí na konci rázně ukončit, aby se každý dostal domů v rozumnou hodinu. Kdo na seminářích byl v minulosti, tak ví, že otázky na Jirku nikdy neutichnou a oko Jirky při nácviku techniky vzpírání je na takovém semináři k nezaplacení. Jirka koukne, vidí a vždy hned dobře poradí. Tuhle dovednost měl i na prvním semináři, ale já na něm moc dobře vidím pokrok, který dělá s každým dalším seminářem. Jakožto lektor ví přesně, co má dělat.
No a jak tedy vypadal seminář po tom, co dal Pavel Kantořík slovo Jirkovi? Jirka s ničím neztrácel čas a dal nám prostor házet mu otázky na všechna možná témata, která nás zajímají. Já se chopil šance za pačesy a položil první otázku, která se týkala něčeho, co je pro Jirku velmi aktuální. Jirka měl možnost testovat 3 vzpěračské boty (Nike Romaleos 3, Innov8 Fastlift a Reebok Legacy Lifter) pro magazín Powerful a mě zajímalo, na co během testování př... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:18.4.2017

Aleš Krušina - rozhovor

Aleši, představ se čtenářům serveru Osvalech.cz v několika málo větách.
Ahoj. Jmenuji se Aleš Krušina je mi 17 let a věnuji se silovému trojboji neboli powerliftingu. Mezi své největší dosavadní úspěchy považuji 4 tituly mistra České republiky. Trénuji v posilovně "PeVan gym" v Sedlčanech, kterou vlastní legenda české profi kulturistiky, Petr Vaniš.
Jak dlouho se věnuješ silovému trojboji a proč jsi začal právě s tímto sportem?
V březnu to byly 2 roky od mých prvních závodů. Ze začátku byl můj cíl nabrat svaly a potom jsem je chtěl vyrýsovat a vyzkoušet si nějaké závody v kulturistice. S přechodem do jiné posilovny jsem poznal nové lidi a jedním z nich byl Jiří Prášek, který se už v té době aktivně věnoval silovému trojboji několik let. Bylo to pro mě něco nového, a tak jsem si řekl, že si nechám udělat registraci a zkusím nějaké ty závody. Chytlo mě to.
Můžeš čtenářům říct, jak ses zlepšil za ty dva roky? Jaké byly tvé výkony na první soutěži a jakých výkonů jsi dosáhl na závodech tento rok?
Na prvních závodech ve vybavení, které se konaly ve Zbýšově v květnu 2015, jsem dřepl 132,5kg, zabenchoval 105kg a na mrtvém tahu jsem vytáhl 167,5kg. Tehdy jsem ale vážil pouhých 64kg.
Na MČR ve vybavení, které bylo 28.1. 2017, jsem dřepl 245kg, zabenchoval 160kg a potáhnul 227,5kg s velkou rezervou. To vše s tělesnou hmotností 86kg.
Co se týče RAW závodů, tak na prvních jsem dal 147,5/100/180 a letos na MČR 21.1. 2017 jsem dal 200/112,5/212,5.
Jsi tedy trojbojař, který závodí jak v RAWce, tak s dresem. Hodláš se věnovat oběma "sportům" i nadále, nebo se chceš postupem času specializovat jen na jeden druh soutěží?
Mám před sebou poslední sezónu v dorostencích a tak se chci zúčastnit co nejvíce závodu. Momentálně se připravuji na ME v trojboji s vybavením, které bude v polovině května ve Španělsku a pokud se mi podaří našetřit peníze, tak bych se v srpnu rád zúčastnil MS v Orlandu/USA, které bude také s vybavením. Nicméně po přechodu do juniorů plánuji skončit s dre... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:20.3.2017

Tomáš Staněk - rozhovor

Tomáši, představ se čtenářům Osvalech.cz v několika málo větách.
Jmenuji se Tomáš Staněk, je mi 25 leta jsem z Prahy. Závodím ve vrhu koulí a to za TJ Dukla Praha. Atletice se věnuji už 12 let.
Jaké jsou tvé dosavadní největší úspěchy v atletice? Pochlub se.
Mezi mé největší úspěchy určitě patří to, že jsem několikanásobným mistrem České republiky ve vrhu koulí. Dalším velkým úspěchem je 3. místo na Diamond League v Římě. Jsem účastníkem Olympijských her v Riu, kde to bohužel nedopadlo, protože jsem odjížděl na soutěž zraněný - měl jsem problémy se zády. Dále pak 12. místo na MS v Sopotech.
Atleti se obecně věnují silové přípravě v posilovně, ale ty, jakožto vrhač, tam absolvuješ podstatně větší část přípravy. Jak během celého roku vypadá periodizace tréninku v posilovně?
Je pravda, že v posilovně trávíme ze všech atletů asi nejvíc času. Začátek naší přípravy vypadá tak, že první tréninky jsou méně náročné, jde o kruhové tréninky, kterými se organismus připraví na činky. Do toho se pak postupně zařazují komplexní cviky jako přemístění, benchpress, dřepy nebo trhy.
Po 2-3 týdnech kruhových tréninků začínáme systém, ve kterém přecházíme na činku. Jedeme základní cviky v rozsahu 5 sérií po 10 opakováních. Je to nastaveno tak, abychom se neutavili, ale zároveň aby tam bylo zlepšení a postupně to šlo nahoru. Po desítkách pak přecházíme na šestky. Trénink vypadá tak, že jedeme základní cviky v rozsahu 5-6 sérií pro 6 opakování. V tomto období také začínáme házet, kvůli čemuž odjíždíme do Jihoafrické republiky, protože tady je zima a házet se nedá. Bylo by to riskantní z pohledu zranění. V JAR začínáme házet a trénink postupuje do vyšší intenzity, tzn. s blížícími soutěžemi se chodí místo šestek trojky a někde i jedničky, tudíž se jde do maxima a na osobáky.
Mohl by ses pochlubit nějakým příkladem tréninkového rozpisu třeba v rámci jednoho týdne?
Dopolední část vypadá tak, že nás čeká rozklusání na oválu (stačí 300 až 400 metrů), po kterém následuje klasické pro... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:24.2.2017

Václav Kotrba - rozhovor

Venco, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Zdravím, jmenuji se Václav Kotrba, je mi 26let a bydlím na jihu Čech v Drahonicích u Strakonic. Od maturity pracuji již sedmým rokem jako truhlář v rodinné firmě v Drahonicích. Mezi moje největší koníčky patří hra na kytaru a fitness, konkrétně silové sporty.
Tvůj trénink se točí okolo armwrestlingu, ve kterém teprve začínáš, ale i tak se tě zeptám na tvé dosavadní úspěchy a plány do budoucna. Na jaké úspěchy jsi nejvíce hrdý a co tě čeká v nejbližší době za soutěž(e)?
S armwrestlingem jsem začal asi v roce 2012 a na první pohárovou soutěž jsem si troufl až koncem roku 2014, kde jsem v kategorii nováčků (závodníci soutěžící rok a méně) zvítězil na levou ruku jak v kategorii do 80kg, tak v kategorii nad 80kg. Na pravou ruku v kategorii do 80kg jsem též zvítězil a ve váhovce nad 80kg jsem byl tuším druhý. V kategorii mužů do 80kg jsem ovšem skončil až na nějakém 5-6.místě a v tu chvíli jsem si uvědomil, že mám před sebou ještě dlouhou cestu k nějakému slušnému umístění v této kategorii. Za největší úspěch ve zmiňované kategorii nováčků považuji zlatou medaili (obě ruce) z mezinárodní soutěže Golems Hand v Brně v roce 2015 -kategorie nováčků do 90kg. Z kategorie mužů do 75kg je zatím největší úspěch třetí místo na MČR na levou ruku jak v roce 2015, tak o rok později v roce 2016. Letos bych rád postoupil alespoň o jednu příčku výš, protože dávám přípravě na soutěže opravdu maximum, ale ukáže se až v červnu na MČR 2017. Když půjde příprava podle plánu, tak možná po domluvě s vedením České asociace armwrestlingu zkusím ME v armwrestlingu v Polsku, ale tam bych považoval za úspěch i předposlední místo, protože konkurence je obrovská.
Můžeš v několika málo větách armwrestling představit, říct o co v tomto sportu jde, jakým způsobem se v něm soutěží a zmínit další důležité věci, které ke sportu patří?
Armwrestling je pro veřejnost známý spíš pod názvem páka, ovšem tato soutěžní forma „páky“ se s tou hospods... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:2.2.2017

Adéla Hanzlíčková - rozhovor

Adélo, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Pocházím z vesničky u Brna jménem Česká, v Brně jsem žila do svých 19ti let, kdy jsem se přestěhovala kvůli zápasu do Prahy a začala se zápasem živit. Abych trošku představila můj sport: dělám Zápas – volný styl, což je úpolový sport jehož hlavním úkolem je dostat soupeře na lopatky, nebo nad ním získat bodovou převahu. To všechno za pomocí chvatů. V zápase jsou zakázány údery, kopy, páky a škrcení. Dělám to protože mě to fakt baví a naplňuje. Nedokážu si bez toho představit život a jak bych ze sebe dostala všechnu přebytečnou energii. Asi bych se chtěla pořád rvát. Lidi mě můžou znát asi nejvíc díky mojí nominaci na poslední chvíli do Ria na OH.
Jak se z holky v ČR stane zápasnice? Tento sport přeci jen nepatří mezi ty nejpopulárnější a rodiče často posílají děti spíše na karate.
Začala jsem už v 10ti, kdy jsem přestoupila na základku, kde byl zápas jako hlavní sport. To je pravda a moc mě to mrzí. Mám pocit, že zápas u nás je dost (neprávem) nedoceněný. Proti karate nic nemám, taky jsem ho chvíli dělala na střední, ale myslím, že zápas rozvíjí po sportovní stránce daleko komplexněji. Je v tom hodně gymnastiky, cvičení pro rozvoj síly, rychlosti a ohebnosti a pádové techniky. A hlavně se při něm malí hyperaktivci (jako jsem bývala já) pořádně vybijí.
V očích veřejnosti je zatím zápas sledován hlavně na OH. Ty jsou ale jen jednou za 4 roky a mezi tím tu jsou malé i větší turnaje. Máš přehled o tom, kolik turnajů a celkově zápasů odzápasíš v průměru za jeden rok? Klidně se pochlub, kde všude jsi zápasila letos.
To je pravda. Přesně to spočítané nemám, ale letos jsme toho najezdili doopravdy hodně. Celkem 12 závodů plus soustředění. Snad většinu roku jsem strávila v zahraničí. Letos to bylo například Španělsko, Lotyšsko, Francie, Švédsko, Turecko, Mongolsko a samozřejmě Brazílie.
Takže procestuješ vlastně celý svět, to je paráda! Jaký je tvůj program pro zbytek 2016 a začátek 2017? Čeká tě něco velkéh... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:22.12.2016

Jiří Marek - rozhovor

Jirko, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Ahoj, mé jméno je Jirka Marek, pocházím ze Sušice na Šumavě a je mi 26 let. Dělal jsem v lese s motorovou pilou, což mi lehce dopomohlo k základu v síle, kterou mám nyní. Poté jsem se rozhodl pro práci v Německu. Je méně fyzicky náročná a mám tak víc času a energie věnovat se strongmanům. Je to kreativní sport, kterému se snažím věnovat téměř veškerý volný čas už tři roky a baví mě překonávat své hranice.
Na základě vítězství v Českém poháru jsi novým českým profesionálním strongmanem. Jak pyšný jsi na tento úspěch a jak hodnotíš celou letošní sezónu?
Vzhledem k tomu, že oba poháry putovaly do Sušice (můj amatérský pohár a pohár profíků, který získal Jirka Vytiska), jsem pro letošek se svým výsledkem maximálně spokojený. Tento výsledek zároveň posouvá má očekávání, co se týče výkonů příští rok, zase o něco výš.
Jak jsi se dostal ke strongmanům a jak vypadala tvá cesta až do té letošní sezóny, která pro tebe byla nesmírně úspěšná?
Ke strongmanům jsem se dostal úplnou náhodou, když výše jmenovaný Jiří Vytiska uspořádal soutěž pro veřejnost, kterou jsem vyhrál. Pak mi bylo nabídnuto, abych jezdil a soutěžil s ním- neváhal jsem! Začátky byly velice náročné a konkurence obrovská. Prvních uspokojivých výsledků jsem dosáhl až druhým rokem, když jsem se umístil v první pětce... show a atmosféra je nepopsatelná, věděl jsem že další sezonu chci vyhrát.
Co musíš v následujícím půlroce udělat, aby ses cítil připravený na vstup do profi, kterým pro tebe, předpokládám, bude soutěž u Čestmíra v Aši?
Následující půl rok bude pro mě jako začátky v amatérech, takže dřina a soustředění se na disciplíny ve kterých mám velké mezery, ale zároveň regenerace a odpočinek.
Ve tvých 26 letech budeš spolu s Michalem Tichým nejmladším profíkem. Jak zatím tvoje tělo zvládá požadavky na tento extrémní sport? Měl jsi už nějaká vážná zranění a co třeba děláš pro to, abys těm zraněním nešel naproti?
Tělo to naštěstí zvládá dobře... ... více
zdroj: oSvalech.cz | autor:jiri.gabriel@gmail.com (Jiří Gabriel) | datum:28.11.2016

Nepřihlášený uživatel