18. Mistrovství ČR v silovém trojboji Masters, Podivín

17. 4. 2010 ve 23:00 vložil Tom
V sobotu 17.4.2010 proběhlo 18. Mistrovství ČR v silovém trojboji Masters. Soutěž pořádal oddíl silového trojboje TJ Gita Podivín a veškeré výkony a opět další nové české rekordy se uskutečnily v místní sportovní hale v Podivíně. Soutěže se zůčastnilo celkem 40 soutěžících (39 mužů a 1 žena) ...
V sobotu 17.4.2010 proběhlo 18. Mistrovství ČR v silovém trojboji Masters. Soutěž pořádal oddíl silového trojboje TJ Gita Podivín a veškeré výkony a opět další nové české rekordy se uskutečnily v místní sportovní hale v Podivíně. Soutěže se zůčastnilo celkem 40 soutěžících (39 mužů a 1 žena), kteří byli rozdělení do 4 skupin.

Soutěž byla zahájena v 10 hodin dopoledne národní hymnou a uctěním památky zesnulých po nedávné havárii Polského letadla. Jako první na činku nastupovali závodníci z první skupiny což byli muži kategorie Masters 3 a hned v této úvodní skupině padaly nové české rekordy. O rekord v benčpresu váhové kategorie do 100kg se utkali František Esser ze Sokola Vršovice a Václav Primus ze Spartaku Pelhřimov, hodnota rekordu se nejprve posunula na 146kg (V.Primus), poté na 147,5kg (F.Esser) a váze 148kg (V.Primus) aktuální rekord již odolal a v tomto souboji byl úspěšnější a novým českým rekordmanem se stal František Esser. Václav Primus se později ještě pokoušel o překonání rekordu v mrtvém tahu a vylepšit jej na 243kg, ale i přes to, že bojoval do posledních sil, pokus nebyl uznán.V další kategorii do 110kg kraloval Květoslav Grobař jež ustanovil hned tři nové české rekordy v benči 170kg, v mrtvém tahu 255kg a v trojboji 650kg. Velmi dobře se rovněž vedlo Stanislavu Krčkovi, který se postaral o nový český rekord v mrtvém tahu s hodnotou 237,5kg v kategorii do 125kg. Z této skupiny bych rád vyzdvihnul také Václava Stuchlíka z TJ Lokomotiva Krnov v kategorii do 90kg, jež předvedl velmi precizně provedené všechny 3 pokusy na dřepu a jeho výkony v této soutěži byly: dřep 195kg, benč 105kg a mrtvý tah 200kg.

Ve druhé skupině se utkali závodníci kategorie Masters 2 a také zde padl nový český rekord, o který se postaral Karel Schoř ze Sokola Pohořelice, jež povýšil hodnotu výkonu v mrtvém tahu na rovných 250kg ve váhové kategorii do 82,5kg, tento závodník však nezvládl ani jeden pokus na benči a otevřel tak cestu k vítězství v kategorii Rémymu Krayzelovi z TJ Lokomotivy Krnov (dřep: 250kg, benč: 170kg, mrtvý tah 200kg). Velmi zajímavé byli i výkony českého rekordmana Pavla Maliny z TJ Viktoria Bohumín v kategorii do 60kg, jež předvedl dřep 142,5kg, benč: 92,5kg a mrtvý tah 137,5kg.

V posledních dvou skupinách nastoupili závodníci kategorie Masters 1, mezi nimi i jedna žena Jitka Mašková ze Sokola Lanžhot, která zdolala dřep výkonem 75kg, benč 57,5kg a mrtvý tah 95kg, rovněž se pokoušela zdolat svou "prokletou" hranici 60kg v benčpresu, ale bohužel opět neúspěšně. Mezi muži byla k vidění spousta vydřených pokusů, především v závěrečné disciplíně mrtvém tahu (Libor Novák 240kg, Karel Ruso 240kg, Libor Burýšek 250kg, Josef Wächter 245kg, Jiří Lacina 267,5kg a další). V těchto skupinách se představili i pozdější držitelé pohárů za nejlepší dřep (Karel Ruso 240kg do 67,5kg), nejlepší benč (Zoltán Kanát 227,5kg do 125kg) a nejlepší mrtvý tah (Jiří Gryga 320kg do 110kg). Jiří Gryga z TJ Olympia Zlín se rovněž postaral o zakončení celé soutěže svým téměř zvládnutým pokusem v mrtvém tahu o váze činky 340kg. Žádný další rekord již nepadl, avšak Zoltán Kanát ze Spartaku Chodov se alepsoň pokusil i když neúspěšně o jejich vylepšení ve dřepu na 330kg a v benči na 232,5kg. Boj to byl napínavý až do konce a to především v kategorii do 100kg, kde o první dvě místa soupeřili Milan Greguš (742,5kg) a Václav Jaremczuk (725kg) a o třetí místo měli zájem hned tři a to Milan Hofbauer (660kg), Zdeněk Šudoma (655kg) a nejúspěšnější z nich Tomáš Sedláček s výkonem 665kg v trojboji.

Závěrem bych chtěl poděkovat organizátorům, nakladačům, rozhodčím a především závodníkům za jejich odhodlání a vůli ve svém věku stále překonávat hranice. Trochu mě však mrzí nižší počet návštěvníků, přitom i na této soutěži byly k vidění velmi kvalitní a hodnotné výkony, které předčily spousty jiných výkonů i mnohem mladších závodníků.