Cviky

1. Ramena a trapéz

  Deltoidus je velký a silný tříhlavý trojúhelníkovitý sval, který začíná na klíční kosti a zadní části lopatky, rozpíná se odtud na rameno a upíná se v horní části pažní kosti.
  Trapezius je plochý trojúhelníkovitý sval, táhne se dolů a zevně ze šíje a upíná se na lopatku.

2. Hrudník

  Prsní svaly sestávají ze dvou částí - klavikulární (horní) a sternální (střední a dolní). Horní část se upíná na klíční kost (klavikulu). Ve střední tělesné čáře se připojují k hrudní kosti (sternu) a chrupavkám několika žeber. Nejsilnější svazek prsních svalů začíná na kosti pažní (humeru) a upíná se zde pod a nad úponem deltoideů. Odtud se prsní svaly rozbíhají jako listy vějíře a pokrývají hrudní koš jako pláty brnění. Jelikož jsou upevněny ve středu hrudního koše a shají až k rameni, dovolují člověku ...

3. Záda

  Latissimus dorsi je velký trojúhelníkovitý sval, který se táhne zpod ramen do dolních partií zad. Je to největší sval horní poloviny těla.
  Spinální erektory je souhrnný název pro několik svalů spodních partií zad, které chrání nervové kanálky a udržují páteř ve vzpřímené poloze. Nejpomaleji se zotavují po těžkém cvičení.

4. Paže

  Na paži rozeznáváme tři základní svalové skupiny:   biceps brachii (sval dlouhavý), triceps brachii (sval trojhlavý), předloktí (svaly ovládající pohyby ruky a zápěstí).

5. Stehna

  Kvadriceps je svalová skupina na přední straně stehna, která funguje jako natahovač bérce. Zahrnuje čtyři svaly: rectus femoris, vastus intermedius ( tyto dva svaly formují tvar písmene - V - uprostřed stehna), vastus medialis na vnitřní straně stehna a vastus lateralis na vnější straně stehna.
  Biceps femoris a přidružené svaly slouží jako ohýbače bérce a jsou umístěné na jeho zadní straně.
  Dalšími důležitými svaly horní poloviny nohy jsou ...

6. Lýtka

  Prvním z páru lýtkových svalů je soleus, který se vyznačuje tím, že je větší a hlouběji uložený. Začíná na obou kostech bérce: kosti holenní (tibia) i lýtkové (fibula).
  Druhým je gastrocnemius, který má dvě hlavy. Obě začínají na kosti stehenní (femur) - jedna na vnitřní straně a jedna na vnější. Obě hlavy se níže spojují, aby překryly soleus, se kterým se též dávají dohromady, aby se společně upjaly Achillovou šlachou na kosti patní.

7. Břicho

  Přímý sval břišní (rectus abdominis) je dlouhý sval, který se táhne vertikálně po celém břiše. Začíná ve stydké oblati a upíná se na chrupavky pátého, šestého a sedmého žebra.
  Zevní břišní sval (externus obliquus abdominis) se nachází po obou stranách trupu, začíná na spodních osmi žebrech a upíná se po stranách pánve.
  Mezižeberní svaly (intercostales) jsou tenké svaly, které vyplňují prostory mezi žebry.

8. Strečink

  Strečinková cvičení by se neměla podceňovat, protažení a zahřátí svalů je velmi důležité zvláště při velmi namáhavém tréninku. Zraněním je třeba předcházet, ne je vyhledávat.

Nepřihlášený uživatel