Co je to kalorie a kolik jich je potřeba?

  Potraviny se měří a vypočítávají podle své energetické hodnoty (spalovací hodnoty). Měrnou jednotkou je přitom kilokalorie, resp. kilojoule. Pro ty, kdo to chtějí vědět přesně: 1 kilokalorie odpovídá množství energie, nutné k ohřátí 1 litru vody o 1°C.
  U základních živin má tuk nejvyšší spalovací hodnotu: v průměru na gram 9,3 kilokalorií a tím dvakrát tolik co bílkoviny a sacharidy, které jsou s 4,1 kilokalorie na gram přibližně rovnocenné. Například alkohol není žádná základní živina, zato je nadmíru kalorický - má asi 7 kilokalorií na gram.
  Mluvíme-li o kaloriích, mám tím na mysli samozřejmě kilokalorie (kcal). 1 kcal = 1000 cal. Údaje v kaloriích jsou samozřejmě impozantnější; úspora 300 kalorií zní lépe než 0,3 kcal. Někdy je ale neznalost příčinou chybného údaje.

Kolik jich potřebujeme

Denní potřeba kalorií, resp. energie se skláda ze:

  • základní potřeby - množství energie, kterou tělo potřebuje k udržení života v klidové poloze
  • pracovní potřeby (výkonové potřeby) - množství energie, kterou tělo potřebuje k jakékoli formě činnosti
  • energie, kterou tělo ztrácí v důsledku nedostatečného trávení a zvýšeného vyzařování tepla po použití určitých potravin

Svou základní potřebu energie si můžeme zhruba vypočítat:

Tělesná váha:    kg  x  24    =   0 kcal

V průběhu života se základní potřeba energie snižuje. Ke každému pohybu potřebuje tělo dodatečnou energii. Tato dodatečná potřeba je pracovní neboli výkonová potřeba.

Nepřihlášený uživatel