4. ročník soutěže v benčpresu o pohár hejtmana Středočeského kraje, Mladá Boleslav

16.10.2011 ve 23:00 vložil Tom
4. ročník soutěže v benčpresu o pohár hejtmana Středočeského kraje, Mladá Boleslav
V neděli 16. 10. 2011 se v Mladoboleslavské sportovní hale konal již 4. ročník mezinárodní pohárové soutěže o Pohár hejtmana Středočeského kraje v benchpressu. Soutěž, významně podpořená z fondu Středočeského kraje a firmou Replay, byla dle slov účastníků velmi povedená, závody měly spád a bylo k vidění mnoho vynikajících výkonů.
V neděli 16. 10. 2011 se v Mladoboleslavské sportovní hale konal již 4 ročník mezinárodní pohárové soutěže o Pohár hejtmana Středočeského kraje v benchpressu. Soutěž, významně podpořená z fondu Středočeského kraje a firmou Replay, byla dle slov účastníků velmi povedená, závody měly spád a bylo k vidění mnoho vynikajících výkonů. Poděkování zaslouží nejen závodníci za předvedené výkony, ale i celý organizační tým a zkušení nakladači.

Pro nejlepší závodníky byly díky silným sponzorům připravené krásné a hodnotné ceny, doplňky výživy a především překrásné skleněné trofeje z dílny HG Atelier Design. Klasické plechové poháry byly nahrazeny skutečnou uměleckou trofejí, která jen tak neskončí ve sklepě, jak se to s poháry bohužel většinou stává. Pro absolutního vítěze byl navíc připraven ručně broušený, více než půlmetrový pohár od uměleckého skláře, mistra Karla Leibla. Tuto nádhernou vázu nakonec vybojoval mistr světa v benčpressu, Jiří Havrda, za špičkový výkon 300kg!

Soutěž nebývá pořádána pod hlavičkou žádné asociace silového trojboje, aby byl start umožněn všem soutěžícím napříč federacemi (IPF, WUAP, GPC), včetně nikde neregistrovaných zájemců. I mezi rozhodčími byli zástupci různých asociací, kteří „pískali“ dle předem domluvených, ale přísných pravidel. Soutěžilo se ve 12 kategoriích, do kterých byli přihlášení závodníci rozděleni dle věku, váhy a pochopitelně pohlaví. Pořadí v jednotlivých kategoriích bylo pak určováno dle wilksova koeficientu, takže i lehčí závodník s nižším absolutním výkonem mohl zvítězit nejen v celé kategorii, ale i v pořadí celkovém. Tradičně bylo možné startovat v tzv. RAW kategoriích, tedy bez sportovního trikotu, který sice účinně brání zranění, ale také značně ovlivňuje výkonnost kladným směrem, což velmi zkresluje skutečnou závodníkovu výkonnost. Toto vybavení je pochopitelně zkušenými silovými trojbojaři vysoce ceněno, ale prakticky tak znemožňuje slušnému umístění závodníkům, kteří jej z různých důvodů nechtějí nebo nemohou použít. Možnost startovat v RAW kategoriích provází pohár od svého vzniku, a ač poměrně nezvyklá, těší se stále větší oblibě. To potvrzuje startovní listina - na start se postavilo 44 RAW závodníků z celkového poštu 68!

První skupinou, která soutěžní dopoledne zahájila, byla sloučená kategorie žen v dresu a RAW. V RAW, stejně jako loni, zvítězila Daniela Poláková, která vytlačila velmi pěkných 85 kg, o 10 kg více, jak o loňském ročníku. Na druhém místě skončila trojnásobná babička, Libuše Leiblová, několika násobná mistryně světa a držitelka světových rekordů (GPC, WUAP) za úctyhodný výkon 110kg. Zvednutá váha ovšem nebyla hlavním kriteriem pro výhru, a vyšší tělesná hmotnost paní Leiblové znamenala po přepočtu až místo druhé. Ze třetího místa se radovala kulturistka Eva Horňáková, se solidním výkonem 90kg. V kategorii ženy v dresu už Libuše Leiblová jasně dominovala a se 140 kg zvítězila nad reprezentantkou ČR IPF Ivou Drobnou (105kg) a dorostenkou Terezou Bečvaříkovou, která zvládá ve svém velmi útlém věku 77,5kg! Domácí Alena Krčmářová skončila v nabité kategorii na místě pátém (80kg).

V kategorii dorostenci a junioři bez dresu (RAW) do 80kg zvítězil poměrně jasně Tomáš Kocourek (147,5kg) před 50 kg vážícím Romanem Sitarčíkem (50,1kg) a Pavlem Surým (127,5kg). V dresech pak dominoval domácí mistr republiky ČR IPF Marek Jelínek (170kg) před Ondřejem Gyomberem, který zlepšil loňský výkon 135kg a rovných 20kg na 155, a Daliborem Křiklavou, který oproti loňsku přidal kilogramů 15 (80kg).

V kategorii dorostenci a junioři RAW nad 80kg se nejvíce dařilo Petrovi Tomanovi, který propnul paže s váhou i pro mnoho seniorů pouze vysněnou, a to se 175kg. Stříbro pak bral Josef Matějka (150kg), před mladoboleslavským Petrem Blažkem (157,5kg), kterému s přípravou pomáhá trenér silového trojboje a reprezentant ČR IPF Bohumil Blažek. V dresech pak bylo pořadí následující: Jiří Prášek, velmi pěkných 200kg, Petr Toman, rovněž 200kg, ale závodník navážil o 20kg více, a třetí Tomáš Pilík (170kg).

V Masters kategoriích, v kategoriích nad 40 let (RAW), vybojoval poměrně snadno nejvyšší příčku Richard Kobr za 220kg, což je vzhledem k hmotnosti závodníka, rovných 103kg, výkon fantastický. Zůstává ovšem daleko za Richardovým maximem, které činí váhu o 20kg vyšší. Například právě zde se projevila přísnost rozhodčích. Druhé místo František Vincourek, 175kg s necelými 85kg. Bronz bral Jaromír Mizera, pravidelný účastník Poháru, za slušných 170kg. V dresech „mastři“ nemohli konkurovat domácímu Jiřímu Krčmářovi (240kg), který je v plné přípravě na nadcházející mistrovství světa v benchpressu IPF, které se letos koná v Plzni. Další v pořadí byli Jan Vítek (180kg) a František Esser (150kg).

V kategorii muži do 100 kg RAW bylo opět k vidění mnoho pěkných výkonů. Na třetím místě skončil znovu František Vincourek, masters, který se rozhodl startovat i mezi seniory, a i zde se mu dařilo. Dokonce se propracoval k váze ještě vyšší, na 182,5kg! Domácí Roman Maršálek, promotér soutěže, zkusil rovněž své štěstí a vytlačil bez dresu 215kg. To ale nestačilo na nekorunovaného krále benchpressu bez dresu do sta kilogramů, Vladislava Havrlíka. Ten bez velkého úsilí vystřelil ke stropu váhu ještě o 2,5kg vyšší a zajistil si tak prvenství v kategorii. V dresech kategorii dominoval zase Havrlík (242,5kg), před Viktorem Horákem (217,5kg), a Petrem Myšákem (207,5kg).

V nejočekávanějších kategoriích mužů nad 100kg, kde padají váhy nejvyšší, často nepochopitelné pro mnoho laiků i dlouholetých cvičenců, nenechal ve skupině borců bez dresu mistr světa Jiří Havrda nikoho na pochybách, že je jeden z nejsilnějších benčpresserů na světě. Padlo 250kg bez dresu! Dalším borcem, překonávajícím 250kg bez dresu, je Michal Švec, proslulý tím, že si činku i s takovou náloží podává sám, bez asistence nakladače. Tentokrát ale zvládl v uvozovkách jen 235kg a musel se tak sklonit před Havrdou. Kopřiva Daniel s 205kg bral pak místo třetí. S dresem nad 100kg se pak utkali v těžkém boji dva mistři světa – opět Havrda, a Jaromír Kratochvíl, loňský vítěz své kategorie a předloňský vítěz dokonce absolutní! Neskutečných 265kg v rukou Jaromíra ale nestačilo na Havrdových 300kg, který se třetím pokusem pokoušel o váhu mnohokrát zvládnutou, ještě o 20kg vyšší. Ta byla ale ten den nad jeho síly, podobně jako pro Kratochvíla 275kg, které by mu v případě zvednutí dík výrazně nižší hmotnosti zajistili prvenství absolutní. I tak tato kategorie připravila divákům napínavý souboj, který sledovali ve stoje v úžasu s polootevřenými ústy.

Závěrečnou třešničkou před předáváním cen pak bylo exhibiční vystoupení mistrů světa v kulturistice, mladoboleslavské Kateřiny Kyptové, a Petra Vaniše, kteří předvedli vskutku fantastickou a neuvěřitelnou svalovou show!

Související odkazy

Foto & video

Nastoupení závodníci
Nastoupení závodníci
Jiří Prášek
Jiří Prášek
Richard Kobr
Richard Kobr
Libuše Leiblová
Libuše Leiblová
Marek Jelínek
Marek Jelínek
Marek Jelínek
Marek Jelínek
Vladislav Havrlík
Vladislav Havrlík
Michal Švec
Michal Švec
Jiří Havrda
Jiří Havrda
Jaromír Kratochvíl
Jaromír Kratochvíl
Petr Vaniš
Petr Vaniš
Katka Kyptová
Katka Kyptová
Katka Kyptová
Katka Kyptová
Katka Kyptová
Katka Kyptová
Katka Kyptová
Katka Kyptová
Jiří Havrda
Jiří Havrda
Jiří Havrda
Jiří Havrda
Jiří Havrda
Jiří Havrda
Použité zdroje informací:

Nepřihlášený uživatel